MEDCUP

Vítejte na stránkách soutěže MEDCUP.

MedCup vzdělává

Členové MedCup týmu předvedli dětem, jak poskytnout první pomoc.

Záchrana života, pomoc druhému – myšlenky, které by měly být vštěpovány dětem již od útlého věku. Umět poskytnout první pomoc by mělo být základní dovedností každého člověka a jejich rozvíjení je prokazatelně nejúčinnější právě v dětském věku. Proto vedoucí na dětském táboře ve Velkých Skalinách s radostí uvítali spolupráci s MedCup týmem a společně uspořádali pro děti workshop na téma první pomoc a komunikace s IZS. Medcup tým předvedl i rozdíly mezi civilní a vojenskou zdravotnickou péčí.

Celodenního workshopu se zúčastnilo 160 dětí školního věku. Úvodní přednáška byla určena pro všechny děti bez rozdílu věku. Tento dopolední program byl zaměřen na základní druhy poranění u dětí jako jsou řezné a tržné ranky, vlásečnicové krvácení, popáleniny, uštknutí, rozdíl mezi úpalem a úžehem. Dalším tématem byla první pomoc – jak ji poskytnout, jak nejefektivněji zavolat záchranáře a jak komunikovat s IZS.

Odpoledne už se děti rozdělily do dvou skupin a přednášky spolu s praktickými ukázkami byly uzpůsobeny danému věku. První skupinka dětí od 6 do 11 let se dozvěděla o ošetřování nejběžnějších poranění včetně praktických ukázek na ochotných figurantech, důležitosti pitného režimu, uložení do tzv. stabilizované polohy, zavolání záchráné služby a komunikaci s operátorem ZS. Druhá skupina, složená ze starších dětí ve věku 12-16 let, absolvovala workshop na téma rozdíl mezi civilní a vojenskou péčí a jejich propojení. Dětem byl představen vojenský polní záchranářský materiál, se kterým následně i pracovaly a mohly si prakticky vyzkoušet rozdíly mezi vojenským a civilním vybavením. Za zmínku stojí například skládací nosítka americké výroby TALON či vyprošťovací páteřní deska, která slouží k imobilizaci pacienta. Seznámili se i s dalším vybavením jako je vojenské škrtidlo CAT (Combat Aplication Tourniquet ), izraelský obvaz, punkční jehla či intravenozní set.

Celý workshop se u dětí setkal s velkým úspěchem a na závěr přednášek se členové MedCup týmu ocitli doslova pod palbou všetečných otázek malých táborníků. Děti si z celého dne odnesly nejen plno zajímavých zážitků, ale zcela jistě také praktických znalostí, které budou moci jednou použít, ocitnou-li se v situaci, kdy bude potřeba rychle zareagovat a poskytnout někomu pomoc. I kdyby šlo o jeden lidský život, můžeme bez nadsázky říci, že celá akce měla svůj smysl – vždyť hodnota jednoho lidského života je nevyčíslitelná.

Updated: 3.8.2016 — 23:09
MEDCUP © 2015 Frontier Theme